Az utóbbi időben igyekszem nem csak a fiktív irodalom területéről olvasnivalót választani. Ebben a bejegyzésben három olyan, eltérő témájú kötetről írtam, amelyek valamiért felkeltették az érdeklődésemet. Elég vegyes válogatás, van itt irodalom, neurológia és történelem.
![]() |
Helikon, 2020. 350. oldal |
Már nem is emlékszem, hol jött velem szembe a könyv, de rögtön érdekesnek találtam a koncepciót, amúgy sarkítva az, hogy két ember beszélget egy harmadikról. Bővebben a kötet jegyző Szederkényi Olga készített interjút szakemberekkel, művészekkel, rajongókkal, valamilyen irodalmi nagyságról, onnan a kötet címe is. Sikerült olyan szerzőket a középpontba állítani, akiket a saját korukban valóban sztároltak. Például: Agatha Christie, William Shakespeare, Szabó Magda, Bram Stoker, és így tovább. Nekem maga a kiadás is nagyon tetszik, bőven kiérdemelte a kötet a kemény táblás verziót. A borítókép a címhez hűen szintén ezt a popos stílust adja vissza, amit a fehér háttér “ünnepélyessége” megfelelően ellensúlyoz. A belső kialakítása szellős, a betűk színében a zöld dominál. Szerintem kényelmesen olvasható, amit viszont feleslegesnek tartottam, azok az ismételt kiemelések a szövegtörzsből. Legalább lett volna úgy megoldva, hogy ne duplázásként jelenjenek meg. Nagyon precízen vannak felosztva a fejezetek, több témakör szerint szemezget a magyar és külföldi szerzők közül egyaránt. Majdnem minden esetben 2-2, egyszer pedig 3 interjút olvashatunk. A legjelentősebb, ami megfogott, hogy egyáltalán nem zárkózott sem a kérdező, sem pedig az aktuális válaszadó. A laikus olvasható számára is emészthető és érdekes interjúkat olvashatunk a kiválasztott szerzőkről. Egyébként ez a kötet több év összegyűjtött munkája, egy része megjelent már a Hévíz kulturális folyóiratban is. Ennél többet nem is igen tudok írni, engem nagyon meggyőzött, számomra egy igazi csemege volt, csak ajánlani tudom!
Albert Moukheiber: Az elme trükkjei - 5/3,5
![]() |
Európa, 2020. 216. oldal |
Nos, a kötet egy hirtelen felindulásból elkövetett beszerzés volt. Nagyon érdekesnek tűnt a beharangozója, hogy összegyűjtötték a legújabb neurológiai felfedezéseket. Nekem tetszett a kiadás, az ismeretterjesztő könyvek esetén valahogy preferálom a kemény táblás megjelenést. Ez viszont a kötése miatt is kényelmesen olvasható volt. Jól nézett ki az egyszerű, sötét háttér az “agyszerű” mintázattal. A favorit azonban egyértelműen a cím megoldása volt. Már ezzel azt akarta demonstrálni, mennyire különleges szerv az agy, és képes elolvasni a részben átalakított szöveget. Szerkezetileg több nagy témakörre oszlik, és ezen belül a rövidebb gondolatmenetű elméletek, kutatások külön részt kapnak. Mindehhez, ahol szükséges, találunk még különféle ábrákat és rajzokat is. A szerző stílusa nagyon megfogott, egy a témában járatlan olvasónak, mint jómagam is, könnyen érthető, szájbarágós magyarázkodás nélkül ismertette a dolgokat. Viszont a fülszövegét és a borítón található hivatkozást megtévesztőnek tartom. Nyilván, tényleg a neurológia a központi téma, de messze nem az új felfedezéseket sorakoztatta fel. Sőt, ez inkább egy általános értekezés az agy működéséről. A kötet első harmada inkább lelombozott, mert olyan számomra evidens témát boncolgatott, mint az érzéki csalódás, a bűvésztrükkök és hasonló nyalánkságok. Nos, ezekről ebben a formában milliószor volt már szó mindenféle platformon. A kötet más részei már sokkal érdekesebbek, de szintén nem teljesen ismeretlen dolgokat említettek, mint például a stressz hatása az agyműködésre, a Dunning-Kruger-effektus szembeállítása az imposztor szindrómával, és egészen sok oldalt szentel annak, hogy miként veszik be rengetegen, akár intelligensnek tartott emberek is az álhíreket. Szóval összességében nem bántam meg, hogy elolvastam a kötetet, de sok újdonságot számomra nem jelentett. Több témáról volt már valamennyi fogalmam, még ha nem is annyira tudományos irányból. Szóval pontosításnak tökéletes volt. Mégis, aki jártasabb a témában, az ne ezt a kötetet válassza, mert csalódni fog.
![]() |
Holnap, 2000. 280. oldal |
Szintén egy spontán vásárlás volt a kötet még a múlt hónapban. Kiváltképp az tette számomra érdekessé, hogy a szerző azon a területen kutakodott a boszorkányság után, melynek közelében jelenleg lakom. Külsőre nem bonyolították túl, a borító alapszíne vörösesbarna, ezen találunk egy fekete-fehér alkotást a középkori boszorkányságról. A fülszöveg jócskán bő lére lett eresztve (a köteten hosszabb, de online csak ennyit találtam), és nagyon jól összefoglalja mennyire sokrétű ez a 280 oldalas könyvecske. Szerkezetileg jól felosztott, a nagyobb témakörök számos kisebb alfejezetre oszlanak. Nekem bejött a mű hangneme, teljesen olyan a szerző felfogása spirituális, ezoterikus, illetve vallási dolgokban, mint az enyém, vagyis inkább fordítva. Viszont ez lehet sokaknak nem fog tetszeni, azonban többnyire megpróbál szakszerű és tárgyilagos lenni. Sokféle oldalról közelíti meg a boszorkányságot, emellett követ egyfajta kronologikus vonalat, mint ahogy az már a címből is látszik. Messziről indít, mert a kötet elején összeszed jó pár babonát, hiedelmet, ami a bajor falvakban ősidők óta kering. Ez volt a mű egyik legérdekesebb része, mennyi megmagyarázhatatlannak tűnő dolgot fogtak rá különféle természetfeletti lényekre. Elég sok megdöbbentő, sőt, vicces történet kerül elő. Ezután tér rá konkrétan a boszorkányságra, amelyet egy ponton élesen elkülönít a különféle gyógyítóktól, javasasszonyoktól, igyekszik tényleg, mint az ördög szolgálóját vizsgálni. Kifejezetten érdekfeszítő, amint megpróbál okot keresni, miért “vált” valaki boszorkánnyá, vagy miért hittek ezt el róla, és milyen típusai bukkantak fel. Nos, én legjobban a boszorkányüldözésekről szóló részeket vártam. Nos, itt sem hazudtolták meg magukat a keresztény erők a középkorban, néhány városban annyira eluralkodott az inkvizítorok őrülete, hogy már az egyház kénytelen volt közbeavatkozni. Az pedig még hihetetlenebbnek tűnik, mennyire tudták befolyásolni az embereket gyerekek vallottak a saját szüleik ellen, de az eszementek gyerekeket is simán megkínoztak és máglyára küldtek. Egyébként egészen a szerző jelenéig, a ‘80-as évekig viszi el a témát. Így elég megdöbbentő volt, hogy még a ‘70-es években történt ördögűzés Európában, ami a szerencsétlen lány halálával végződött. A szerző legizgalmasabb gondolatai már akkor előre vetítették a mostani állapotokat. Ez nagyjából az, hogy a technokrácia korában az ember keresni fogja a különféle kapaszkodókat, mert nem bír beletörődni abba, hogy egyszer meghal, és eltűnik a föld színéről. Ezek a kapaszkodók a spirituális közösségek, a modern boszorkányság, az asztrológia és még a vallást is ide sorolja. Így a végére csak annyit, hogy szívesen megismertem volna a szerzőt, nagyon sokrétű tudást halmozott fel. Nem volt több problémám, csak az, hogy sokszor ismételte magát, néha kizökkentett ezzel az olvasásból, de a téma iránt érdeklődőknek kuriózum lehet. Rendkívül érdekes, és más jellegű információkat kapunk, mint a boszorkányságról általában.
Ez itt a reklám helye, a megszokott platformokon kívül lett egy bloghoz tartozó Facebook csoportom, a Libellum Kávézó, ahol talán közvetlenebbül is alkalmunk lehet könyvekről beszélgetni. Ráadásul indítottam egy mini-kihívást, ami az "Olvassunk + 1 órát" névre hallgat. Ennek lényege annyi, hogy keressünk egy zugot a nap folyamán, és olvassunk egy órát. Nem minden héten fogom ezt "nyomatni", nehogy kötelező jellege legyen, de minden hónap első hetében igyekszem betartani! Erről mindig informállak majd titeket!
A képek forrása: Moly
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése