A Rovásemberről olvashattatok már egy viszonylag hosszú ajánlót a blogon, most a sorozat többi részét vettem górcső alá. Szóval a bejegyzés spoileres lehet!
![]() |
Könyvmolyképző, 2016. 838. oldal |
Külsőleg, illetve minőségi és műfaji szempontból, ugyanazt tudom írni, mint A Rovásembernél, így nem ismétlem magam. Egy relatíve lezártnak tekinthető első rész után éles perspektívaváltás következett. Bár tisztába lehettem volna vele, hogy Brett nem viheti a három zöldvidéki szempontjából az egész történetet. Nagyjából a regény feléig Kráziába helyezzük át a székhelyünket. Itt is váltakoznak az idősíkok, hol Ahmann Jardir “isteni” vezetővé történő emelkedését követhetjük, hol pedig a gyerekkorában járunk, ahol átélhetjük, mennyire kemény és veszélyes életmód, amire kiválasztották. Az lesz a feladata, hogy éjszakánként démonokat öljön az útvesztőben. A múltban vájkáló részek adták számomra a legtöbbet ismét a regényhez. Így nem csak Arlen szemszögéből láthatjuk ennek a titokzatos és bonyolult társadalmú népnek a működését. A szerző erőteljesen merített a közel-keleti népek kultúrájából. Szigorú, már már kasztrendszer, lenézik a kereskedőket, illetve a kétkezi munkásokat. A nők többsége kénytelen engedelmeskedni, a férjüknek, és asszonytársat, vagyis újabb feleségeket “fogadni” maguk mellé. Rendkívül fontos a vallás szerepe, nagyon szigorú szabályok vonatkoznak mindenkire. Ehhez kapcsolódik a nők egy kis csoportja, Everam jegyesei, ha úgy tetszik papnői és gyógyítói, akikre senki nem emelhet kezet. Szóval a regény első fele leginkább ezt mutatja be, de onnan már jobban beindulnak az események, ahol Jardir oldaláról láthatjuk, ami Arlennel történt. Ezután már újra kapunk az előző részből megismert szereplőkből is. Arlen elhagyja Rönkösházát, hogy minél szélesebb körben terjessze a rovásokat, folyton kísérti a múltja, sorban botlik azokba az emberekbe, akik valamiért fontosak voltak az életében. Eközben Leesha és Rojer megpróbálnak lavírozni a hercegségek és az időközben hódító útra indult kráziaiak között. Még a vége felé haladva kapunk néhány plusz szereplőt a történethez, de még így sem bonyolult követni. A cselekményt tekintve sem fogunk unatkozni. Ugyan kissé vontatottnak tetszik a kötet a politikai játszmák miatt, de a démonok eközben teszik a dolgukat, és a kötet végén hőseink az ellenük való harc egy újabb szintjére kerülnek. Hatásos zárást kapunk, de ez már jobban felvillantja előttünk a folytatás lehetőségét. Nem tudok róla semmi negatívat írni, még mindig az utóbbi éveim egyik legjobb fantasy sorozataként tartom számon.
Napháború - 5/4,5
![]() |
Könyvmolyképző, 2016. 884.oldal |
Zsinórban olvastam az első két részt követően, de még mindig nem tudtam megunni. Meglepődve láttam, hogy Brett még itt is tudott fordítani a regény stílusán, nincs két egyforma rész. Ezúttal a történet nagy részét a nők oldaláról követhetjük végig. Rögtön az elejétől ismét egy jelentős szereplő, Inevera (Jardir felesége) életét ismerhetjük meg egészen a gyerekkorától kezdve. Bepillantást kapunk általa a titokzatos dama’tingek világába, akik a szigorú kráziai szabályok ellenére érinthetetlennek számítanak. Minden téren jelentős képzést kapnak, legyen az közelharc, gyógyítás, lepedőakrobatika vagy épp a mágikus kockákkal történő jövendölés. Inevera azonban ezen kívül is kiemelkedő jellem, nagy taktikus, számára az érzelmek csak másodlagos dolgot jelentenek. Igazából amiért nem jött be annyira ez a rész, az a kötet második fele. Szerintem túlontúl el lett nyújtva az emberek közötti csatározás. A kráziaiak egyre nagyobb részt kebeleznek be a hercegségekből. Jardir ezzel foglalatoskodik, a rönkösháziak pedig próbálnak a két hatalom között talpon maradni, emellett pedig felkészülni a démonok támadására. Hangsúlyosabb szerepet kap a karakterek magánéleti drámázása is, ez végképp nem érdekelt, de ugyanígy a túlzásba vitt politika se. Persze ettől függetlenül nagyon jó élményt nyújtott a kötet. Nem maradhatott el a csattanós függővég sem. Sikerült ismét az írónak meglepnie olyannyira, hogy rögtön nyúltam is a folytatásért.
Koponyatrón - 5/5
![]() |
Könyvmolyképző, 2020. 832. oldal |
Sajnos, eddig ez az utolsó rész, ami megjelent a sorozatból magyar nyelven, ezen kívül még egy kötet lenne. Már az előző kapcsán írtam, hogy egyszerre nyúltam a folytatásért, annyira lehetetlenül lett vége a Napháborúnak is. Bár azt hittem, nem fog tetszeni, mert a fülszöveg becsapós! Arlen és Jardir, az emberiség két nagy vezércsillaga ugyanis eltűnik, így mindkét oldal ottmarad relatíve magára utalva. Mielőtt azonban rátérnék erre, megint lesz egy új szereplő, akinek bepillantást kaphatunk a múltjába. Ezúttal Ashiáéba, aki Inevera egyik harcosa, és egyben a fia felesége. Először nem értettem, ennek mégis mi jelentősége lesz, de később megkaptam rá a választ. Egyébként ez az a rész, amiben már tényleg a feje tetejére áll minden. A kráziai oldalon elkezdődik a Koponyatrónért való harc Inevera és Jardir fiai között, a nő talál ideiglenes megoldást, de ez nem tart sokáig, ráadásul magát is védenie kell. Ezalatt persze újabb és újabb területeket ragadnak el a hercegségektől. Arlen eltűnése szintén zavargásokat okoz. Főleg azután, hogy Leeshának és Rojernek Angiersbe kell mennie. Bevallom, egészen a könyv feléig nem is gondoltam óriási változásokra. Brett úgy néz ki elővette a vérengzőbb énjét, mert jó pár szereplőt eltakarít a porondról. A legnagyobb húzás azonban kétségkívül Arlen eszement terve volt, ami előttünk formálódik. Egyébként erre a részre a két központi szereplő Arlen és Jardir egészen a háttérbe szorult, valószínűleg a következőkben térnek vissza teljes erőbedobással. Szerintem a befejezés nagyot fog szólni. Már csak reménykedjünk, hogy erre a kiadó is áldoz figyelmet, és megjelentetik az utolsó részt!
A Nagy Bazár/Brayan aranya és más történetek - 5/4
![]() |
Könyvmolyképző, 2016. 160. oldal |
Ez a kötet volt a Démon-ciklusból az utolsó olvasatlan könyvem. Noha időben A Rovásember és A Sivatag Lándzsája között helyezkedik el, mégis inkább a végére hagytam. Felépítésre már a címből is láthatjuk, hogy két hosszabb-rövidebb történetet kapunk a sorozat világából. Ezek kaptak helyet a kötet elején és végén, mintegy keretbe foglalva a köztes részeket. Mivel nem csak két hosszabb lélegzetű novellát kapunk, hanem például egy ismertetőt a rovásokról, kráziai szótárat, a végül kihagyott prológust, kimaradt jeleneteket. Ám kétségkívül a két novella bír nagyobb jelentőséggel. A Nagy Bazárban megismerjük annak történetét, hogyan jutott Arlen azon ősi városhoz vezető térképhez, ahol megtalálni a harci rovásokat. Így már sokkal világosabb, miért volt Arlen és Abban ennyire jó barátságban. Épphogy megúszták a lebukást, mivel a damáktól szerezték meg a tekercset,a kereskedő unokaöccse segítségével. Szerintem igazán egyikük se vette komolyan, hogy Arlen meg fogja találni a helyet. Ami nekem kicsit ellentmondásos, hogy a kráziaiak közül senkinek nem jutott eszébe kutakodni?! Amúgy jó kis történet volt, érdekes adalék A Rovásemberhez. A Brayan aranya valahogy kevésbé tetszett, a könyvből ugyanis kiesett az a rész, amikor Arlen fullajtárként tevékenykedett, kivéve a kráziai részeket, és ez így kissé idegenül hatott. Inkább azt a célt szolgálta, hogy fényezze a karakter becsületességét. Arlen soha nem lopna, elítéli ha valaki rosszul bánik az embertársaival, és így tovább. A hódémon volt a legérdekesebb az egész novellában. Összességében nem volt rossz a kötet, de nem érte el a regények színvonalát.
Ez itt a reklám helye, a megszokott platformokon kívül lett egy bloghoz tartozó Facebook csoportom, a Libellum Kávézó, ahol talán közvetlenebbül is alkalmunk lehet könyvekről beszélgetni. Ráadásul indítottam egy mini-kihívást, ami az "Olvassunk + 1 órát" névre hallgat. Ennek a lényege annyi, hogy keressünk egy zugot a nap folyamán, és olvassunk egy órát. Nem minden héten fogom ezt "nyomatni", nehogy kötelező jellege legyen, de minden hónap második hetében igyekszem betartani! Erről mindig informállak majd titeket!
Itt minden platformomat eléritek!
A képek forrása: Moly.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése