A történelmi regények nagyon közel állnak a szívemhez, mindig izgalmas egy-egy letűnt korszakba látogatni általuk. Bányai D. Ilona nevével találkozhattatok már a blogon korábban. A szerző a Boszorkánykör-trilógia után az ifjúságot vette célba Zrínyi Ilona életéről szóló kötetében.
Elektronikus formában érkezett hozzám a kötet a szerző jóvoltából, így külsőleg csak nagyon nagy vonalakban tudok róla beszámolni. Azt kell írjam, a Zrínyi Kiadó nagyon jó munkát végzett, szeretem az ilyen letisztult borítókat, ami nagyon passzol a történet komolyságához. A fülszöveggel viszont hadilábon állok, valahogy elveszi az élét az előbb érintett komolyságnak, de természetesen értem, hogy a fiatalokat szeretné megszólítani. Ami még nekem szembeötlött, hogy csak 200 oldalas lett a történet, pedig azt hiszem, Zrínyi Ilona élete elbírt volna kétszer ennyit is, de ez a kötet értékéből semmit nem von le.
Korábban olvastam a Passuth László által írt regényt Zrínyi Ilonáról, ott pont az volt a problémám, hogy inkább koncentrált az őt körülvevő eseményekre, mint magára a személyre. Szerencsére itt pont az ellenkezőjét tapasztaltam, teljes mértékben Ilona személye állt a középpontban, ami sokkal közelebb hozza hozzánk Munkács várának ikonikus védőjét. Nekem, mint felnőtt olvasónak, így kissé hézagosnak tűnt a kötet, viszont arra nagyon is alkalmas, hogy felhívja a fiatalok figyelmét arra, hogy a történelem milyen fordulatokat képes produkálni. Ehhez azonban nagyban szükség volt Bányai D. Ilona elbűvölő, gördülékeny stílusára, és arra, hogy ennyire élővé tudta varázsolni a főszereplő alakját. A regény három nagyobb korszakra bontja Zrínyi Ilona életútját. A mű elején bepillantást kaphatunk a Zrínyi család mindennapi életébe, és megismerkedhetünk nagy vonalakban a família történetével. A 17. századi Magyarországon még a nemesi sorba született lányok élete sem volt fenékig tejfel. Rengeteg szabályt kellett betartaniuk, és sokszor a szerepük egy-egy előnyös házasság megkötésén túl semmi egyébre nem mutatott. Persze a Zrínyiek eltértek ettől a sztereotípiától, ugyanis Ilona a szüleihez (Zrínyi Péter és Frangepán Katalin) méltó nevelésben részesült. Több nyelven olvasott, beszélt, lóháton bármelyik férfival felvette a versenyt, talán még “fegyverrel” is tudott bánni. A lány nagyon korán szembesül családja bonyolult helyzetével, akik a törökökkel és az osztrák udvarral egyaránt hadilábon álltak. Persze ez így elég pongyola megfogalmazás, de a regényből minden kiderül.
Visszatérve Ilona sorsához, relatíve későn adják férjhez, I. Rákóczi Ferenchez. Mindezzel egyfajta önállóságot szerez, és egyre nagyobb részt vállal a férje mellett a politika terén is. Aki azonban a legjobban megnehezíti az életét, az a saját anyósa. Egyébként nem jutott neki könnyű élet a kiemelkedő helyzete ellenére sem. A Zrínyi család csúnya véget ér, elveszíti a gyerekét, megözvegyül, újra férjhez megy, közben pedig próbál lavírozni a két nagyhatalom között. Thököly Imre feleségeként pedig részt vett a Habsburg Birodalom elleni kuruc felkelésben. Emiatt kerül sor arra az eseménysorozatra is, ami miatt Zrínyi Ilona történelmünk egyik ikonikus nőalakja lett Munkács várának védőjeként. Két évig tartotta pozícióját a várban az ostromló seregek ellen. A hősiessége ellenére ez valójában egy keserédes történet. A szerző nyitva hagyta a kérdést, mi történt Ilonával ezek után. Az ostrom után ugyanis a harcok ideiglenesen véget értek, és élete hátralévő részét kvázi száműzetésben élte le. Ezt egy utószó formájában szívesen láttam volna.
Bányai D. Ilona remekül megfogta a karaktert. Sikerült bemutatnia számunkra azt a rendkívüli személyiséget, aki férfiakat megszégyenítő bátorsággal állta a sarat az ellenségeivel szemben. Méltán övezi máig tisztelet és csodálat a nevét…
5/4,5
További olvasásaim a szerzőtől:
- Boszorkánykör (Boszorkánykör 1.)
- A vér jogán (Boszorkánykör 2.)
- Erdély lángjai (Boszorkánykör 3.)
A képek forrása: Moly
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése