Az utóbbi időben elhatároztam, hogy nem csak a fiktív irodalom területéről választok olvasnivalót, hanem igyekszem többféle témába belekóstolni. Ebben a bejegyzésben most három olyan könyvről írtam egy rövid ismertetőt, amelyeknek volt már “előzménye”, ugyanis mindegyiket egy-egy blog, vagy magazin szerkesztője hozta tető alá.
Herendi Kata - Szabó Eszter Judit: 20 önismereti kérdés és válasz - 5/5
A kötetet a Pszichoforyou magazin két alapítójának köszönhetjük. Maga az oldal a pszichológia különböző területeit hozza közelebb a laikus olvasókhoz, vagyis hozzánk, és ezáltal késztet bennünket arra, hogy sok mindent átgondoljunk magunkról, a másokhoz fűződő viszonyainkról, és az egyes minket ért “környezeti” hatásokról. Mindennek egyfajta esszenciájaként tekinthetünk erre a könyvre. De mielőtt belevágnék istenigazából, néhány mondatot magáról a kiadásról. A Bookline gondozásában jelent meg, mégpedig puha fedeles és rendkívül olvasóbarát méretben, egy utazáshoz is ideális választás lehet. A borító figyelemfelkeltő a sok különböző alakkal és a harsány színeivel, egyúttal azonban mindez előrevetíti azt, hogy az emberek mennyire különbözőek. Nyilván, az egész mű ezt a vonalat lovagolja meg azáltal, hogy 20 különböző, a mindennapi életben rendszeresen előkerülő témát boncolgat, mint például a döntés, a halogatás, a szégyen, a rágódás és így tovább. De nem áll meg ennyinél, ugyanis az egyes témakörök rövidebb, emészthető szemelvényekre oszlanak, amelyek már egy-egy konkrétabb kérdésre próbálnak iránymutatást adni. Szándékosan nem írtam választ, ugyanis van, hogy az iránymutatás még több kérdés formájában érkezik. A nyelvezete egyszerű, nem bonyolódik a szükségesnél jobban szakmai kifejezések használatába. De ez nem csak a megfogalmazásra vonatkozik, hanem a témák megközelítésére is. Amellett, hogy tisztázza a sztereotípiákat, igyekszik pragmatikus oldalról megfogni a dolgokat. Az olvasó részvételére számítva, akár írásban megválaszolható, elgondolkodtató kérdésekkel vezet rá a helyes útra. Nekem talán az tetszett benne a legjobban, hogy az egyes részek külön is kezelhetők, szóval nem muszáj egy lendülettel végigolvasni az egész kötetet. Elég mindig éppen azt a részt fellapozni, amit problematikusnak érzünk az életünkben. De azt az olvasót se tántorítsa a dolog, aki egyben akarja befalni az egészet. Személy szerint az első felébe nem sikerült annyira belemerülnöm, viszont a kötet vége felé rátaláltam egy olyan kérdéskörre, amiről nem is gondoltam volna, hogy nekem ezzel bármiféle problémám lehet, de a tizenx pont kettő kivételével a dolgok közepébe trafált. Igazán nem is tudok mást írni, minthogy ajánlom a kötetet a pszichológia, önismeret kérdéskörével ismerkedőknek. Nem csak egy alkalomra szóló olvasmány, biztosan le fogom még emelni a polcról a különböző élethelyzetek kapcsán!
Nos, aki ismer, az tudja, hogy sok jelzőt lehet rám aggatni, de a kreativitás nem igazán van köztük. Ezért is volt érdekes kirándulás ez a kötet. Szlafkai Éva munkásságával elsősorban az olvasás révén ismerkedtem meg, ugyanis ő indította még az "52 hét alatt 52 könyv" nevű kihívást. Egyébként a szerző kreatív szakember, újságíró, kommunikációs tanácsadó, és szerintem lehetetlen lenne lefedni konkrétan azt a tevékenységi kört, amivel ténylegesen foglalkozik. Egy biztos, a munkája és az írásai egyaránt a kreativitás körül forognak. Szintén erről szól a blogja, a 365létszikra, újabb nevén Szikra magazinblog, és az első megjelent könyve is, amiről ez a bejegyzés szól. A kiadvány nekem nagyon tetszik, nem gondoltam volna, hogy egy “hvgkiadós” könyv ennyire be fog jönni. Kitűnő a kötése, figyelemfelkeltő a színvilága, és tipográfiailag is nagyon rendben van. A felépítése pedig egyenesen zseniálisan van megoldva. Az elméleti része rendkívül jól felosztott, a fejezeteken és alpontokon belül egyaránt címmel ellátott szemelvényeket lapunk, így sűrűn van alkalmunk megállni átgondolni az addig leírtakat. Mindemellett a szerző igazán bevonja az olvasót a kötetbe, az egyes részek után található kérdéseket illetve feladatokat tényleg érdemes megoldani. sőt, ehhez Szlafkai Éva oldalán találhatunk egy letölthető munkafüzetet, ami nyomtatható is egyben, így aki nem akar a kötetbe irkálni, mint én, nagy hasznát fogja ennek venni. Speciel én most csak végigrohantam rajta, de a későbbiekben biztosan elő fogom venni a füzetet. Tartalmi szempontból amit számomra közvetít a könyv az az, hogy a kreativitás nem csak velünk született adottság, hanem fejleszthető, ehhez rengeteg tippet kapunk. Legjobban azok a részek maradtak meg bennem, ahol már a konkrétabb dolgokról esett szó, minthogy honnan lehet inspirációt meríteni. Példának okáért szerepel a kötetben az olvasás is, mint ilyen. A szerző ugyanis egy könyv hatására alapította a 365létszikrát. Egyébként a mű megpróbálja elénk tárni a kreativitás teljes folyamatát az ötlet megszületésétől egészen a kivitelezésig. Az elvetendő ötleteket sem tartja kudarcnak, hanem fejlődési lehetőségnek, amelyek alapján a későbbiekben még nagyszerű dolgok születhetnek. Az interaktív kérdések és feladatok mellett kapunk néhány konkrétabb módszert is, miként engedhetjük szabadjára, ám mégis rendszerezve a gondolatainkat. Ilyen a Mind map rendszer, vagy az Kreatív tégla. Speciel én listamániás vagyok, de feltétlenül ki akarom próbálni a “mindmapozást” a későbbiekben. Végezetül csak annyit, hogy kész élvezet volt ezt a kötet olvasni, nagyon közvetlen, érthető, és a hatására elhiszem, hogy még bennem is rejtőzhet némi kreativitás.
Miképpen oldhatunk meg alkotó módon váratlan helyzeteket?
Hogyan aknázzuk ki, ha több minden érdekel bennünket?
Miként láthatunk a problémákban lehetőséget, és meríthetünk a kudarcból ihletet?
A kreativitás ma fontosabb, mint korábban bármikor – ez a 21. század egyik túlélőkészsége. Segít szembenézni a kihívásokkal, megoldásokat találni eddig ismeretlen problémákra, elszakadni a megszokottól és kiteljesíteni az életünket. Ez a kíváncsi hozzáállás mindannyiunkban fellelhető és fejleszthető.
A könyvben nemzetközileg elismert szakértők és inspiráló történetek segítenek kreatív énünk fejlesztésében, valamint hazai szakemberek osztják meg nézeteiket a kreativitásról és motivációról.
A kötetben ismertetett módszerekhez a szerző gondolatébresztő, interaktív feladatokat is összeállított, hogy felszabadíthassuk kreatív energiáinkat.
Hvg Könyek, 2020. 360. oldal
Tóth Cecília: Kreatív időtervezés - 5/4,5
Sokáig kerestem a megfelelő határidőnaplót, másik végletként próbáltam a Bullet Journal-t is, de mindkét esetben egy-két hónap után abbahagytam a dolgot. Néhány héttel ezelőtt fedeztem fel a szerző oldalát, a Zezil-t, ahol az ő tapasztalatai alapján ad át egy füzetvezetési rendszert, és itt fedeztem fel a már megjelent könyvét, a Kreatív időtervezést is. Bevallom, először meglepett, mennyire vaskosra sikerült a kötet, gyönyörű lett a kivitelezés. Kemény táblás, ráadásul beépített könyvjelzővel ellátva. A borító azt az elvárások nélküli minimalizmust sugallja, mint amire a könyv rávezet bennünket a naptárunk, füzetünk vezetésével kapcsolatban. Belsőleg letisztult, szerkezetileg jól beosztott, és a példaként bemutatott grafikák, naptár oldalak is tökéletesen illeszkednek ebbe a rendszerbe. Ami egy kicsit zavart az a szöveg terjengőssége, rengetegszer ismétli magát a szerző, akár egy-egy bekezdésen belül is. Nem vagyok szakmabeli, de még nekem is feltűnt, hogy ebből a szempontból ráfért volna egy alaposabb szerkesztés. Ezen, a számomra elenyésző hibán kívül, azonban rengeteg mindent nyújt ez a kötet, akár egy kezdő, akár egy haladó “bujósnak”, naptárazónak is. Nagyon alapos, a kezdetektől végigvisz a füzettervezés és vezetés egész folyamatán. Kezdve attól, miért akarunk ebbe belefogni, milyen eszközöket szerezhetünk be hozzá, milyen felépítésű tervezőre vágyunk, és így tovább. De nem csak általánosságban járja körül a témát hanem rengeteg konkrét módszert, ötletet, mintát tár elénk. A legfontosabb azonban, amit hangsúlyoz, hogy a füzetünk legyen értünk és ne mi a füzetünkért. Teljesen mindegy, hogy néz ki, mit írunk bele, egyszerűen szolgálja a mi igényeinket. És valóban, a legminimálisabb megoldáshoz elég egy papír, egy toll és némi tervezőkészség. Személy szerint én a decembert már egy gyűrűs naptárral kezdtem, amibe tetszés szerint cserélgethetem a lapokat, azok sorrendjét. Így ha valamit már nem használok, elég egyszerűen kihajítani. Viszont jó néhány ötletet merítettem ebből a kötetből, mint a jövőtervező, heti tervező rendszere, illetve a gyűjtemény néhány fajtáját. Ez utóbbiak egyébként a tematikus listákat jelöli, amelyek egy egy témához, vagy projekthez kapcsolódnak. Összességében ez a fenti két könyvhöz hasonlóan ez is egy olyan írás, amit érdemes egyszer végignyálazni, később pedig egy-egy konkrét elképzelés kapcsán levenni a polcról. Az utóbbi idők egyik leghasznosabb könyve lett számomra.
Egyensúly. Rend. Teljes élet.
Mindannyian vágyunk erre – mégis nehéz elképzelni a hozzá vezető utat. Miért?
Mert nem tudjuk, merre induljunk! Nem elég rendezettek a gondolataink, a feladataink. Nincs elég időnk és nem ismerjük magunkat elég jól ahhoz, hogy igazán kiegyensúlyozott életet alakíthassunk ki magunk körül – egy olyan életet, ami lehetőséget ad céljaink elérésére.
Ebben a könyvben egy olyan egyszerű módszert ismerhetsz meg, amely személyre szabott, hatékony adminisztráció által segít, hogyan rendszerezd a gondolataidat. Átláthatóvá teszi a feladataidat és ezáltal lehetőséget ad önmagad jobb megismerésére. Megmutatja, hogyan készítsd el a saját tervezőnaplódat, ami helyettesít minden határidőnaplót, feljegyzést, szedett-vedett füzetet, és egymaga válik a jobbkezeddé!
Figyelem! Ez nem egy sablonmódszer, amit egy az egyben átvehetsz. Szükséged lesz az őszinteségedre és a kreativitásodra, hogy felismerd az igényeidet, a problémáidat, és eszerint szabd testre a saját naplódat! A befektetett munkád busásan megtérül majd, amikor tisztán látod magad előtt a saját rendszered és áttekinthetővé válik az életed! Kirajzolódik előtted életed alakulása, élvezni fogod a feladataid vezetését!
Tervezett holnap és nyugodt mai nap. Ezt kapod a tervezőnaplódtól!
Magánkiadás, 2020. 372. oldal
A képek forrása a Moly.
A régebbi írásaimat megtalálhatjátok a libellum.blog.hu-n!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése