Azt hiszem, a könyvpiac elkezdett feléledni. Márciusban már jobbnál jobb megjelenések közül válogathatunk. Nem véletlenül bontom ketté az engem e hónapban érdeklő könyvek sorát, találtam néhány ismeretterjesztő kötetet, ami felkeltette az érdeklődésemet, így első körben ezeket mutatnám meg nektek.
Ronald D. Gerste: Történelmet író betegségek - Corvina
Azt már láthattátok korábban, hogy szeretem a történelmet, a történelmi regényeket. Ismeretterjesztő köteteket azonban ritkán olvasok a témában (magazinokat szoktam), mert nagyon nehéz valami érdekes perspektívát összehozni ezen a téren, ami le is köt egy laikus olvasót. A kötet fülszövege azonban már első olvasatra felkeltette az érdeklődésemet, hogyan alakultak volna az események, ha egy-egy ismert ember betegsége az adott korszakban gyógyítható. Emellett mindig rájövök, mennyire szerencsés vagyok, hogy ebben az évszázadban élek...
Randolph M. Nesse: Rossz érzések jó okkal - HVG Könyvek
Lehet A Grace klinika maraton az oka, de már a második könyvet mutatom, ami egyes betegségek kialakulását, hatását vizsgálja. Legfőképpen a függőséggel kapcsolatos részek tűnnek érdekesnek, az, hogy mikortól vették egyáltalán számításba ezek létét. De egyébként a sztereotípiák leküzdésében is hatalmas szerepe van az ilyen ismeretterjesztő köteteknek...
Az utóbbi időben egyre jobban foglalkoztat a pszichológia, nemrég figyeltem fel a Gabo új sorozatára, melyben a tudományág kultikus műveit adják ki újra. Maslow volt az, akinek a neve talán leginkább megragadt a fejemben még a középiskolai közgazdaságtan órákon, és már akkor elhatároztam, hogy olvasni fogok tőle valamit. Tehát, itt a ragyogó alkalom...
Abraham Maslow pszichológusi pályáját viselkedéskutatóként kezdte, erős élettani háttérrel, azután áttért az emberben rejlő lehetőségek felfedezésére, ahol a tudományt a vallással ötvözte, és lerakta egy új, humanisztikus tudomány alapjait.
Ugyanakkor mondanivalóját kiszélesítette társadalmi méretekre is, hiszen ha felismerjük, hogy a magasabb motivációk megjelenéséhez szükség van az alacsonyabb szükségletek kielégítésére, akkor mindannyiunk felelőssége, hogy részt vegyünk egy olyan társadalom megalkotásában, amelyben minél több ember minél több szükséglete ki tud elégülni.
Az 1950-es években kidolgozott szükségletelmélete, a Maslow-piramis ma is a motivációkutatás egyik alaptétele. Két olyan úttörő pszichológiai irányzat is az alapítói között tartja számon, amelyek nélkül ma más lenne a világ: a humanisztikus és a transzperszonális pszichológia.
ABRAHAM MASLOW (1908-1970) New Yorkban született. A City College of New Yorkban, a Cornell Egyetemen, majd a Wisconsini Egyetemen tanult. Mielőtt a Massachuttes-beli Brandeis Egyetem pszichológia tanszékének vezetője lett, tizennégy éven keresztül tanított a Brooklyn College-ben. Az Amerikai Pszichológiai Társaság 1968-ban elnökévé választotta.
Sigmund Freud: Bevezetés a pszichoanalízisbe - Gabo
Freud nevével szintén számtalanszor találkoztam már, sőt, több filmben központi szerepet kapott a személyisége, valamint az általa felvázol elméletek jelentős hatást gyakoroltak a mai lélekgyógyászatra. Hasonlóképp az előző kötethez, egyszerűen kíváncsi vagyok.
1932-ben jelent meg először magyar fordításban azoknak az előadásoknak a szövege, amelyeket 1916–1917 telén Sigmund Freud orvosoknak és laikus hallgatóknak tartott a pszichoanalízis alapvető kérdéseiről, a pszichoanalitikus kezelésről „a szavak alkalmazásáról a pszichoterápiában", ahogyan ő maga jellemezte módszerét. Három alapkérdést elemez a huszonnyolc fejezet. Az elvétések, az álom és a neurózisok tana körül csoportosítva a pszichoanalitikus teórián és gyakorlaton kívül megismerjük azokat a társadalmi körülményeket és azt a tudományos légkört is, amelyekben a freudizmus kialakult és világszerte ismertté vált. A Bevezetés a pszichoanalízisbe kiadásával egyidejűleg Hermann Imre remek fordítói tevékenységére emlékezünk: ma is jórészt az ő magyar szakkifejezéseit használja a pszichoanalitikus szakirodalom.
Sigmund Freud: A mindennapi élet pszichopatológiája - Gabo
Istenigazából ugyanazt tudom írni, mint az előző esetén, érdekel a téma.
A mindennapi élet pszichopatológiája Freud alapvető műve. Azt mutatja meg benne, hogy egészséges emberek mindennapos gondolataiban és cselekvéseiben hogyan nyilvánulnak meg a tudattalan erői. A tulajdonképpeni pszichopatológia, a kórlélektan tárgy éppen a társadalom mindennapjaiba beleilleszkedni nem tudó aszociálissá vált ember, aki ösztönei és indulatai rabjaként szenved. Kis elvétések, elszólások, elírások, feledékenységek analízise árulja el a könyvben a tudattalan mozgását. A mindennapi élet ilyen apró „kórtüneteiből” elemzi ki Freud a mögöttük meghúzódó indulati és ösztöntényezőket. A mindennapi élete apró jelenségeinek megfigyelésével mindenki önmagán tanulmányozhatja és ellenőrizheti Freud állításait. Az elemzett jelenségek tudattalan motívumai számos esetben korántsem fekszenek olyan mélyen, hogy a műben adott útmutatás segítségével alkalomadtán bárki ne próbálhatná ki önmagán is felderítésüket, elmélyítve ezzel önismeretét, emberismeretét.
David Attenborough: Élet a Földön - Park
Gyerekkoromban odáig voltam Attenborough természetfilmjeiért, de ez most sincs másképp. Ha "utamba kerül" biztosan megnézek belőle egy-egy részt. Így nem kérdés, hogy kíváncsi vagyok az általa írt kötetekre. Főleg, miután rengeteg pozitív kritikát olvastam a műveiről.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése