Az idei évem egyik könyves fogadalma, hogy megpróbálok több klasszikust olvasni, ugyanis rengeteg olyan történet van közöttük, amelyeket a nehezebb nyelvezet ellenére is érdemes leemelni a polcról. Fogalmam sem volt, épp mihez van kedvem, ám pont akkor fedeztem fel a Négy Fal Között Olvasókör nevű vlogcsatornát, melynek szerkesztője Keresztes Balázs rendkívül érdekes meglátások alapján elemzett egy-egy művet. Miatta vettem kézbe Franz Kafka két írását, Az átváltozás-t és A per-t.
2021. március 30., kedd
2021. március 25., csütörtök
Jókai Mór: Enyim, tied, övé
Öröm látni, hogy bloggerek és vloggerek körében egyaránt szaporodik azok száma, akik leemelnek egy-egy klasszikust a polcról. Pedig sok embert az iskolai kötelezők elriasztottak ezek olvasásától. Nekem szintén az emlékezetemben él, mennyire utáltam Jókait és A kőszívű ember fiait. Azonban felnőtt fejjel újra nekiduráltam magam, és ezzel a lendülettel a szerző az egyik kedvenc klasszikus magyar írómmá avanzsált.
![]() |
Szépirodalmi, 1969. 514. oldal |
A regény világosan különváló két része mintegy kontrasztot alkot; míg a másodikban mélységes kiábrándultság tükröződik a kiegyezés utáni közállapotokat illetően, addig a mű jelen idejének lehangoló kisszerűségével szemben a szabadságharc hősi világa már-már eposzi dimenziókba emelkedik.
2021. március 15., hétfő
Stian Skald: A lelkek kútja
Mostanság, ha fantasyt olvastam, biztosan a több száz oldalas monstrumokat emeltem le a polcról, és valljuk be, ezek vannak többségben a könyvpiacon. Ezek után kész felüdülés volt Stian Skald legújabb kisregénye, amely remek kikapcsolódást nyújtott.
2021. március 9., kedd
Gregus Gábor: Megjelöltek
Az utóbbi hetekben ritkábban olvastam magyar szerzőktől, pedig nincs ok arra, hogy ódzkodjak tőlük. Sőt, a legtöbb esetben nagyon kellemes meglepetés ér az írásaikat illetően. Ismét egy új név került a radaromra, Gregus Gábor személyében, aki egy egészen különleges urban fantasyval rukkolt elő.
A szürke város szélén egy titokzatos társaság gyűlik össze minden évben, hogy tagjai megmérkőzzenek egymással, életre-halálra. Miért teszik ezt? Miért pont ők? Mitől mások, mint a hétköznapi emberek?
Egy fiatal férfi is e közösség tagja. Rég leszámolt már minden illúzióval, és feladta reményét, hogy valaha normális életet élhet. A bosszú hajtja csupán. Egészen addig, amíg meg nem pillant egy lila hajú lányt társai között. Talán ő jelentheti számára a menekvést kiüresedett életéből. De az ősi ceremóniák szerint működő gyülekezetet nem olyan egyszerű otthagyni.
Egy történet barátságról, szerelemről, gyűlöletről, bosszúról, párbajokról, és az élet értelméről. A titokzatos erővel megáldott, vagy épp megvert alakok, mindannyian keresnek valamit, ami számít. Éppen úgy, mint az átlagos emberek. Vannak köztük jók és rosszak, illetve olyan is akad, aki a világ végét hozhatja el az ezeréves energiával.
Mogul, 2021. 252. oldal
2021. március 5., péntek
Öt regény, amire érdemes lecsapni márciusban!
Már az előző bejegyzésemben céloztam a feléledő könyvpiacra, ezért vált "szükségessé" ez a bejegyzés is. Íme az az öt fikciós mű, amely felkeltette az érdeklődésemet a márciusi megjelenések közül.
2021. március 4., csütörtök
Hat ismeretterjesztő könyv, amire érdemes lecsapni márciusban!
Azt hiszem, a könyvpiac elkezdett feléledni. Márciusban már jobbnál jobb megjelenések közül válogathatunk. Nem véletlenül bontom ketté az engem e hónapban érdeklő könyvek sorát, találtam néhány ismeretterjesztő kötetet, ami felkeltette az érdeklődésemet, így első körben ezeket mutatnám meg nektek.
-
Számtalan helyen láttam felbukkanni ismét ezt a Book Tag-et, sokaknál már szép kis sorozat gyűlt belőle össze az évek során. Tavaly és tava...
-
Az utóbbi időben igyekszem nem csak a fiktív irodalom területéről olvasnivalót választani. Ebben a bejegyzésben három olyan, eltérő témájú...
-
A Rovásemberről olvashattatok már egy viszonylag hosszú ajánlót a blogon, most a sorozat többi részét vettem górcső alá. Szóval a bejegy...