Március folyamán a BacchanteBlues vlogcsatorna szerkesztője, Évi hirdetett meg egy 48 órás olvasási maratont, melynek középpontjában ezúttal a kelet-ázsiai diaszpórába tartozó szerzők álltak. Szerintem remek kezdeményezés, egyetértek vele, hogy a 21. században még mindig ott tartunk rasszizmus terén ahol, ebbe nem is akarok jobban belemenni. Legfrissebb élményem ezzel kapcsolatban a koronavírushoz köthető, amikor a ruhaboltok tulajdonosai kénytelenek voltak kifüggeszteni az ajtóra, honnan jöttek, vagy épp inzultáltak valakit a származása miatt nyilvános helyen. Mielőtt azonban még jobban elkanyarodnék az olvasás témájáról, gyorsan vissza is térek a maratonhoz, amelyre én az alábbi két kötet választottam, ezekről olvashattok “néhány” sort!
2021. április 29., csütörtök
2021. április 25., vasárnap
Harper Lee: Ne bántsátok a feketerigót! (1.)
A világirodalmi paletta annyira széles, hogy lehetetlen lenne minden korszakban, műfajban jártasságra szert tenni. Jómagam találomra szemezgetek ebből a sokaságból, akár akár ajánlás nyomán, akár hirtelen felindulásból. Ezzel arra akarok kilyukadni, hogy nem vagyok híve semmilyen “ezt el kell olvasnod az életben” toplistának, de ha mégis lenne ilyenem, akkor Harper Lee regénye biztosan előkelő helyet foglalna el rajta!
![]() |
Geopen, 2020. 432. oldal |
Az alabamai Maycomb városában utolsó gondtalan nyarát tölti egy testvérpár, Jem és négy évvel fiatalabb húga, Scout. Az őket anya nélkül nevelő Finch ügyvéd megpróbál tökéletes apaként viselkedni, ám neki sem könnyű. Izzik körülötte a levegő: egy színes bőrű férfit véd a bíróságon. Ráadásul váratlan események, misztikus jelenések, nyugtalanító hírek zavarják meg a család nyugalmát. A gyerekek élete is gyökeresen megváltozik: a felnőtté válás varázslatos és fájdalmas útja immár elkerülhetetlen számukra…
A Ne bántsátok a feketerigót! című regény 2015 nyarán megjelent folytatása Menj, állíts őrt! új megvilágításba helyezi a klasszikussá vált történetet, amelynek újrafordításával a mai kor nyelvén szólal meg a korunkban is aktuális témát feszegető regény. A folytatás nem csak megerősíti az azonnal világhírt hozó Ne bántsátok a feketerigót! elévülhetetlen értékeit, hanem kiegészíti, hozzátesz, mélyebb kontextusba helyezi az immár klasszikus művet.
2021. április 20., kedd
Kortárs egyveleg I. - Avagy könyvek, amiket nem igazán tudok sehova besorolni
Két kortárs regényről hozok “pár” sort, amelyek az egyediségükkel messze kitűnnek az átlagos felhozatalból, nem is igazán tudtam hova sorolni őket.
2021. április 17., szombat
Könyvkemping élménybeszámoló - 2021 tavasz
Először csatlakoztam a magyar Booktuberek olvasási maratonjához, bár inkább csak az olvasás szintjén és a Discordon a Readathon topicban aktivizáltam magam. Az instagramos és egyéb feladatokhoz bevallom, egyszerűen lusta voltam. Egyébként szerencsém volt, mert pont itthon voltam, így majdnem minden pontot tudtam teljesíteni a feltételek közül. Az utolsó könyvvel már kicsit kicsúsztam a kemping idejéből, de nem akartam erőltetni, annak sok értelmét nem látom. Szóval íme, a maraton ideje alatt olvasott öt könyvem!
2021. április 11., vasárnap
Peter V. Brett: A Rovásember (Démon-ciklus 1.)
Tényleg a véletlen sodorta utamba Peter V. Brett regényfolyamát, amelyet az utóbbi éveim egyik legeredetibb és legszórakoztatóbb fantasy olvasásaként tartok számon. Így, harmadszori újraolvasás után pedig elérkezettnek láttam az időt, hogy írjak is róla néhány sort.
![]() |
Könyvmolyképző, 2013. 602. oldal |
„Képzeletgazdag és izgalmas könyv. Brett lebilincselő első regényében jól keveri a fantasy és a horror műfaját.” – Library Journal
„Meggyőző bemutatkozó regény a régimódi hősiességről.” – The Charlotte Observer
Ahogy napnyugta után beköszönt a sötétség, megjelennek a magúrok: természetfeletti erővel bíró démonok, akik izzó gyűlöletet táplálnak az emberiség iránt. Évszázadokon át uralták az éjszakát és az emberekre vadásztak, akik mágikus rovások mögött kerestek menedéket. E hatalommal bíró jelek eredete elveszett a legendákban, védőerejük pedig rémisztően törékeny. Mindez nem volt mindig így. Egykor a nők és férfiak egyenrangú ellenfelei voltak a magúroknak, de azok az idők már elmúltak. A démonok éjről éjre erősödnek, míg az emberek csoportjai egyre csak fogyatkoznak a kíméletlen öldöklésben. Most, hogy a jövőbe vetett remény múlóban van, három fiatal, akik túlélték a démonok vérengzését, megpróbálják véghezvinni a lehetetlent. Elhagyják a rovások hanyatló védelmét, hogy egy elkeseredett küldetésben tegyenek kockára mindent a múlt rejtélyeinek felkutatásáért. Együtt szállnak szembe az éjszakával.
„Nagyszerű, akcióval és feszültséggel teli történet.” – Terry Brooks
2021. április 5., hétfő
Hét könyv, amire érdemes lecsapni áprilisban!
Ismét eltelt egy hónap, szóval itt volt az ideje, hogy átböngésszem a várható újdonságokat. Írnom sem kell, ismét találtam párat, amit szeretnék beszerezni. Lassan megdőlni látszik a havi maximum 5 könyvet veszek fogadalmam! (Bár eddig sikerült kitartanom....) Na, de nem is szaporítom tovább a szót, jöjjenek a könyvek!
-
Számtalan helyen láttam felbukkanni ismét ezt a Book Tag-et, sokaknál már szép kis sorozat gyűlt belőle össze az évek során. Tavaly és tava...
-
Az utóbbi időben igyekszem nem csak a fiktív irodalom területéről olvasnivalót választani. Ebben a bejegyzésben három olyan, eltérő témájú...
-
A Rovásemberről olvashattatok már egy viszonylag hosszú ajánlót a blogon, most a sorozat többi részét vettem górcső alá. Szóval a bejegy...